A.legtöbb napilap helyesli, hogy Cristian Diaconescu külügyminiszter Rómában elutasította az Itáliában jogerősen elítélt román bűnözők hazaszállítását, a kollektív kitoloncolás lehetőségét. Mint fogalmazott -"a bűnözésnek nincs sem állampolgársága, sem nemzetisége".
Borbély Lászlót, a képviselőház külügyi bizottságának elnökét is idézik, aki szerint az olasz hatóságok is felelősek, mert eltűrték az utóbbi időben elszaporodott illegális romatáborok fenntartását. "Most nekik kell megoldaniuk ezt a problémát" - hangsúlyozta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa a bukaresti Új Magyar Szónak (ÚMSZ).
A Romania Libera a román börtönök országos hivatalának illetékesére hivatkozva tudni véli, hogy az olaszok által elítélt és hazatoloncolni szándékozott 970 ember otthoni börtönökben való elhelyezése évente mintegy 7 millió eurós többletköltséget igényelne, amire egyelőre nincs pénz. A lap emlékeztet arra, hogy 2004-ben Ausztria javasolta: osztrák pénzügyi támogatással építsenek egy külön börtönt Románia területén, hogy ott tölthesse le büntetését az Ausztriában akkor elítélt több mint 300 román bűnöző. A cikk szerzője szerint ez a meg nem valósult terv jól jött volna gazdasági szempontból Bécsnek, hiszen ebben az esetben évente 13,5 millió eurót spórolhatott volna meg.
A Curentul szerint a mostani olasz-román vitának egyik fél sem lehet nyertese, ugyanis a ma Olaszországban uralkodó közhangulat miatt sem az olaszok, sem a románok nem érezhetik magukat biztonságban.
A kolozsvári Szabadság kommentátora úgy véli, a román bevándorlókból azért lett "ügy" Olaszországban, mert az ottani hatóságok túlságosan is engedékenyeknek mutatkoztak a betelepülőkkel szemben. Az olaszok elsősorban a saját hasznukat tartották szem előtt, hiszen sokkal előnyösebb volt a feketén dolgozó román bejárónő és munkás foglalkoztatása, mintsem megfizetni az államnak a törvényes munkaerőt.
Az erdélyi Krónika szerint az Olaszországban élő román állampolgárok által elkövetett bűncselekmények ügye most jól jön a román kormánynak. "Hiszen miközben a romániai romák és nem romák által elkövetett köztörvényes ügyekről van szó, addig sem a gazdasági válságról és az enyhén szólva is optimista sarokszámokkal operáló, mérsékelten reális költségvetésről, illetve az országban is egyre nagyobb méreteket öltő bűnözési hullámról szólnak a hírek. Hanem arról, hogy a kormánynak ismét alkalma van az emberi jogok védelmezőjének szerepében tetszelegni" - olvasható a cikkben.